diller
İşlem Yapılıyor...

Adana - Evliya Çelebi

Evliya Çelebi Seyahatleri

Adana

Evliya Çelebi Adana Seyahati

Adana Kalesi, Seyhan Nehri kenarında alçak bir tepe üzerinde kare şeklinde, çevresi 500 adım olan küçük, müstahkem bir kaledir. Toplam 7 kulesi olup üç tarafı hendekle çevrilidir.

Doğu tarafı ise Seyhan Nehri‟ne dayanmaktadır. Kalenin iki kapısı vardır. Biri kıble yönünde çarşıya tarafına açılmaktadır. Diğer kapı ise doğu yönünde Seyhan Nehri‟ne açılan su kapısıdır. Kale içerisinde 37 ev ve küçük bir cami vardır. Evlerin üzeri toprakla örtülüdür. Kalenin batısında ve kuzeyinde büyük bir varoş  vardır. Her sokak başında tedbir amaçlı kale kapısı gibi kapılar bulunmaktadır.

Her gece şehrin subaşısı gözetiminde gece bekçileri tarafından kapatılmaktadır. Varoş, şehri bir daire gibi çevrelemektedir. Şehri çevreleyen bahçelerin uzunluğu 8.700 adım olup bahçelere çıkan yollar derin hendekler ile kesilmiştir. Büyük varoş içerisinde mahalleler ve bu mahallelerde yer alan bahçeler içinde 8.700 toprak ve kireç örtülü ev bulunmaktadır.

Yörük, S. (2012). ADANA ŞEHRİNİN TARİHİ GELİŞİMİ (XVI-XVIII. YÜZYILLAR). Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 21(3).