diller
İşlem Yapılıyor...

Kahire - Jan Potockı

Jan Potockı Seyahatleri

Kahire

Jan Potockı Kahire Seyahati

Gize’de büyük piramidin yanında küçükler vardır, bunlardan biri eski Mısır hükümdarı Keops’un kızı tarafından yapılmıştır. Piramitten 300 adım sonra sfenksler gelir, en yüksek piramitten bakıldığında bütün Mısır insanın ayaklarının altındadır.
Nil Nehri Mısırlıları besliyor, bu yüzden Nil’e duydukları saygıyı içeren batıl inançları anlamak gerek. Kadınlar çocuklarını bu suya batırıyor ve siyah kara kurbağası gibi çıkarıyorlar. Nil’in bereketinden elde edilenleri yörenin önde gelen beyleri İstanbul’a vergi olarak göndermeyip kendilerine saklıyorlar.
…Buğdayı Kahire’de 10 katına satmaktadırlar. Halk bunu bilseydi camilere koşar ve beylere lanet ederdi, göklerden bir rüzgârın gelip bir çırpıda alıp gitmesini dilerdi. Sokaklar ihtiyarlar, kadınlar, çıplak çocuklarla dolu. Açlıktan bir deri bir kemik kalmış, zayıflıktan insan kılıkları bozulmuş…

Üstüner, H. T. Avrupa’dan Başka Bır Dünya: Polonyalı Seyyah Jan Potockı’nın Anlatımında Istanbul Ve Mısır (1784). Güneydoğu Avrupa Araştırmaları Dergisi, (30), 65-87.